Spotkanie z poezją w muzyce

Zgodnie z tematyką roczną „Z książką idę przez świat” gościliśmy dnia 5 listopada w naszym przedszkolu „Człowieka Orkiestrę” Pana Wiesława Pyzalskiego. Zaproszony muzyk zaprezentował piosenki do słów wybitnych poetów polskich: M. Konopnickiej, J. Brzechwy, C. Janczarskiego , J. Papuzińskiej czy H. Januszewskiej grając na kilku instrumentach jednocześnie.

Pan Wiesław wprowadził dzieci w czarodziejski świat muzyki. Zademonstrował instrumenty muzyczne, takie jak: kazobo kazobie, dzwonki naciskane, bum bum rurki, pianino cyfrowe, grzechotki, a także dzwoneczki i tamburyn. Następnie zapoznał dzieci z instrumentem strunowym szarpanym czyli gitarą, na której zagrał piosenkę „Ognia daj lampie mej”.

Wybrane przedszkolaki mogły wykonać improwizację rytmiczną na prostych instrumentach perkusyjnych do utworów z muzyki jazzowej oraz zagrać proste melodie na dzwonkach naciskanych. Nie zabrakło wyklaskiwania przez dzieci taktów z zastosowaniem różnych wartości rytmicznych- ósemek, ćwierćnut czy szesnastek.

Finałową częścią występu pana Wiesława był odśpiewany wspólnie z przedszkolakami hymn Polski z okazji zbliżającego się święta 100-lecia Odzyskania  przez Polskę Niepodległości.