Spotkanie z górnikiem

Dzień Górnika to jedno z wielu wydarzeń, które na stałe wpisało się w nasz kalendarz przedszkolny. W dniu 03.12.2021 r. dzień przed Barbórką gościliśmy w naszym przedszkolu górnika – przedstawiciela jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów. Zaproszony gość ubrany w galowy strój górnika opowiedział przedszkolakom jak ciężka i odpowiedzialna jest praca w kopalni pod ziemią. Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat górniczego stroju roboczego i świątecznego, oraz pojęć związanych z pracą w kopalni. Usłyszały legendę o Skarbniku – dobrym duchu kopalni oraz o Świętej Barbarze – patronce górników od której pochodzi nazwa ich święta – Barbórka. Na zakończenie nasi wychowankowie mieli możliwość przymierzenia górniczej czapki i zrobienia w niej zdjęcia. Spotkanie z górnikiem upłynęło w miłej i radosnej atmosferze. Była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy na temat zawodu górnika.